UDVARAO MI SE JEDAN NAIZGLED FIN MOMAK. BIO JE UPORAN DA…


Udvarao mi se jedan naizgled fin momak. Bio je uporan da popijemo kafu, rekoh ajde. Da bih nakon par minuta dobila poruku Jel imaš para kod sebe da nam platiš kafu, ostao sam sa 50 dinara u džepu?
Platila sam. Nisam materijalista, ali da li je preterano što očekujem da bar na tom prvom sastanku muškarac bude stvarno muškarac i ispostuje ženu?

U VEZI SAM SA JEDNIM DECKOM VEC 13 MJESECI I MISLIM DA GA STVARNO VOLIM, I OSJEĆAM DA I ON MENE…


ISPOVESTI: U vezi sam sa jednim deckom vec 13 mjeseci i mislim da ga stvarno volim, i osjećam da i on mene…
U vezi sam sa jednim deckom vec 13 mjeseci i mislim da ga stvarno volim, i osjećam da i on mene. Jednom smo se posvadjali(neka mala svadja) i ja sam namjerno izasla sa prijateljicama,njemu u inat. Medjutim jedna je slavila rodjendan, i popile smo malo vise, ja sam bas pretjerala i vec oko 23.00 sata sam bila gotova.
Sva sreca pa je i on bio u istom klubu, dok su pokusavale da me osvijeste u WC-u, usao je on i odnijeo me u svoj stan(sreca pa su mu roditelji bili na putu tog vikenda) da nw bih morala ici kuci takva i da me roditelji ne vide u takvom stanju. Nikad mu necu moci dovoljno zahvaliti za to sto je uradio, jednostavno ga volim i presretna sam sto ga imam. :))

ŠTA ŠTITI ORGANIZAM OD RAKA U DEBELOM CRIJEVU, DOJKAMA I PLUĆIMA? Donosimo listu 5 magičnih namirnica!


Međutim, u određenim situacijama mogu biti znak opasnih oboljenja, poput oralnog karcinoma.
bijeli-jezik-1-580x290
Evo zbog čega se pojavljuju bijele mrlje na jeziku. 
Bijele mrlje koje se javljaju na dijelu jezika mogu ukazivati na gljivičnu infekciju, što je čest slučaj ako ste uzimali antibiotike. One se najčešče pojavljuju kod dojenčadi i starijih osoba. 
Također, osobe s dijabetesom mogu biti sklonije gljivičnim infekcijama, a oralni inhalanti za astmu također ih može uzrokovati. 
jezik
Drugi uzrok bijelih mrlja na jeziku može biti leukoplakija. 
Ovo stanje se često javlja kod osoba koje puše ili koriste duhanske proizvode. 
vhjkw7e8-cigarete-pusenje-1-3
U ovom slučaju potrebno je odmah posjetiti liječnika jer one mogu uzrokovati oralni karcinom.
Lichen planus, rijetko stanje osipa, također može uzrokovati pojavu bijelih pruga na jeziku. U tom slučaju, uz osip, koji se pojavljuje i na drugim dijelovima tijela, a osobito na zapešću, podlakticama i iznad gležnja, možete osjetiti i svrbež.
bijeli-jezik
Osip se najčešće pojavljuje prvo u ustima, a ako primijetite bijele pruge ili čipkaste bijele uzorke, trebali biste posjetiti liječnika.
Lichen planus također može biti posljedica upotrebe duhana, a u ovom slučaju simptomi se najčešće povlače prestankom njegove konzumacije.

ŠTA ŠTITI ORGANIZAM OD RAKA U DEBELOM CRIJEVU, DOJKAMA I PLUĆIMA? Donosimo listu 5 magičnih namirnica!


Probavni se sustav sastoji od jednjaka, želuca, te tankog i debelog crijeva, piše dr. Morana Brkljačić za dnevno.hr
Anatomski, crijeva dijelimo u dva glavna dijela: tanko crijevo, koje se sastoji od duodenuma (dvanaesnika), jejunuma i ileuma, te na debelo crijevo, koje se pak dijeli u cekum (slijepo crijevo), kolon (dijelovi kojeg su uzlazni, poprečni, silazni i sigmoidni kolon), rektum i analni kanal. Tanko crijevo prosječne je duljine oko 7 metara, dok je debelo crijevo dugo oko 1,5 metar. Određeni dijelovi crijeva razlikuju se po svojoj građi i po funkciji koju obavljaju.
crijeva
Tanko se crijevo sastoji od tri dijela:
dvanaesnika (duodenuma), duljine oko 30 cm (što odgovara širini dvanaest palčeva, od kojega i potječe naziv) u kojeg se ulijevaju probavni sokovi jetre i gušterače, te žuč iz žučnog mjehura; jejunuma, duljine 2-8 m, u kojemu se dovršava razgradnja hrane. Latinska riječ jejunum po kojoj je crijevo dobilo ime znači gladan jer je ovo crijevo veći dio vremena uglavnom prazno; ileuma, duljine oko 4 m, u kojem se razgrađeni sastojci hrane upijaju u krv.
Tanko crijevo dio je probavnog sustava u kojem se probavljena hrana u cijelosti preradi i pretvori u tekućinu te odlazi u krv. Od pete godine života pa nadalje, tanko je crijevo dugačko pet do šest metara. Hrana iz želuca nastavlja svoju probavu u prvom dijelu tankog crijeva (dvanaesniku) a iz tankog crijeva odlazi u debelo crijevo. Kroz tanko crijevo hrana putuje valovitim stezanjem mišića koje se zove peristaltika. Probava proteina u peptide i aminokiseline uglavnom se pojavljuje u želucu ali katkad i u tankom crijevu. U tom se dijelu probavne cijevi odvija većina kemijskih reakcija. Tu se, naime peptidi razgrađuju u aminokiseline, lipidi (masti) u masne kiseline i glicerol, dok se ugljikohidrati razgrađuju u jednostavnije šećere primjerice glukozu.
crijeva
Debelo crijevo ima četiri dijela: uzlazni (colon ascendens), transverzalni (colon transversus), silazni (colon descendens) i sigmoidni (colon sigmoideum), koji se nastavljaju jedan na drugi u obliku luka. Debelo crijevo leži isprva desno od tankog crijeva, a onda sukcesivno superiorno i anteriorno od njega, lijevo od njega, te na kraju ispod njega.Debelo crijevo (lat. intestinum crassum) je dio probavnog susatava koji se nastavlja na tanko crijevo (lat. intestinum tenue).
U debelom crijevu završavaju ostaci probavljene hrane te se resorbiraju ostaci vode i pohranjuju ostaci probavljene hrane koji trunu.
Na mjestu gdje tanko crijevo (lat. intestinum tenue), točnije vito crijevo (lat. ileum) ulazi u debelo, nalazi se Bauchinijev zalistak (lat. valva ileocecalis) koji poput ventila spriječava povratak probavljenog sadržaja natrag iz debelog u tanko crijevo. Na dnu slijepog crijeva nalazi se crvuljak (lat. appendix vermiformis) koji se često pogrešno naziva slijepo crijevo.
Bolesti crijeva
Enteritis je upala tankog crijeva koja ponekada zahvaća i debelo crijevo. Enteritis koji nalikuje na salmonelozu ili šigelozu, pogađa sve dobne skupine, no izgleda da je najveća incidencija između 1. i 5. godine života. Jedan od glavnih simptoma je dijareja (proljev) koji je vodenast a ponekad i krvav. U obojenim razmazima stolice vide se leukociti. Temperaturatijela može biti od 38 do 40 ˚C koja ima recidivirajući ili intermitentni tijek, uz česte bolove u trbuhu i hepatosplenomegaliju – povećanu jetru i slezenu. Infekcija se može prezentirati i kao subakutni bakterijski endokarditis, septički artritis, meningitis ili vrućicanepoznatog uzroka. Najčešći uzročnici enteritisa su Salmonella, Escherichia coli (E. coli), Staphylococcus aureus (S. aureus), Campylobacter jejuni (C. jejuni), Shigella, Yersinia enterocolitica (Y. enterocolitica). Također je poznat radijacijski enteritis koji je posljedica terapije zračenjem (radijacijski enteritis).
debelo-crijevo
Simptomi enteritisa mogu se razviti unutar nekoliko sati do nekoliko dana nakon infekcije. Simptomi mogu biti: proljev, mučnina i povraćanje, gubitak apetita, abdominalni grčevi i bol, krvarenje uz izlazak sluzave tekućine/mase iz rektuma. Uz opisane simptome mogu se pojaviti i simptomi kao što su: suha usta, upale oči, nedostatak suza, smanjeni volumen urina (manje mokrite), taman urin, česti umor. Kod vrlo male djece, novorođenčadi, može se dogoditi i ulegnuće fontanele (meki oglavak na vrhu glave) kao znak dehidracije.
Crijevne zarazne bolesti ili bolesti prljavih ruku najčešće su bolesti niskoga higijenskog standarda, uz otrovanje hranom koje je često prisutno i u civiliziranom svijetu. Uzročnik ili njegovi toksini ulaze u organizam kroz usta, razmnožavaju se u crijevu, oštećuju sluznicu crijeva i najčešće se izlučuju stolicom.
Uzročnici ili njihovi produkti izazivaju upalu koja može zahvatiti cijeli probavni sustav (gastroenterokolitis) ili samo neke njegove dijelove (gastroenteritis, enteritis, enterokolitis, kolitis). Klinička slika crijevnih zaraznih bolesti najčešće je karakterizirana simptomima probavnog sustava, među kojima dominira proljev. Ostali (opći) simptomi su vrućica, mučnina, povraćanje, bolovi u trbuhu, žeđ, suhe sluznice te simptomi zatajenja bubrega (dehidracija!). Kod kroničnih su proljeva česti simptomi koji su posljedica poremećaja apsorpcije vitamina, proteina i drugih za organizam važnih tvari (anemija, gubitak težine, avitaminoze itd.).
Opće simptome nalazimo samo u akutnim infektivnim proljevima koji kratko traju, prolaze za nekoliko dana i najizraženiji su u početku bolesti. Lokalni, crijevni simptomi javljaju se i u akutnim i u kroničnim stanjima, a najčešći su proljev, bolovi u trbuhu i katkad povraćanje. Po tim se simptomima mogu prepoznati akutni gastroenteritis (jako povraćanje s obilnim vodenastim stolicama uz grčevite bolove u trbuhu), akutni enterokolitis (rijetko-kašaste, sluzave stolice uz grčevite boli u trbuhu) te akutni kolitis ili dizenterički sindrom (oskudne, kašaste stolice s primjesama sluzi i krvi uz grčeve u trbuhu).
dijareja
Nekrotizirajući enterokolitis je stečena bolest, ponajprije nedonoščadi ili bolesne djece, obilježena nekrozom crijevne sluznice ili čak dubljih dijelova stijenke. Znakovi i simptomi su nepodnošenje hrane, letargija, nestalnost temperature, ileus, napuhnutost, povraćanje žuči, hematohezija, reducirajuće tvari u stolici, apneja i ponekad znakovi sepse. Dijagnoza se postavlja klinički a potvrđuje slikovnim pretragama. Liječenje je ponajprije potporno a uključuje nazogastričnu sukciju, parenteralnu primjenu tekućina, potpunu parenteralnu prehranu, antibiotike, izolaciju u slučajevima infekcije i često, kirurški zahvat.
Opstrukcija crijeva
Mehanička opstrukcija crijeva podrazumijeva značajno smanjenje ili potpuni zastoj prolaska crijevnog sadržaja. Simptomi su grčevita bol, povraćanje, opstipacija i izostanak vjetrova. Dijagnoza se postavlja klinički, a potvrđuje radiološki. Liječi se nadoknadom tekućine, nadoknadom tekućine, nazogastričnom sukcijom a u većini slučajeva kirurški. Mehanička opstrukcija crijeva dijeli se na opstrukciju tankog crijeva (uključujući dvanaesnik) i opstrukciju debelog crijeva. Opstrukcija može biti potpuna ili djelomična.
Oko 85 posto djelomičnih opstrukcija razriješi se konzervativno, dok se oko 85 posto potpunih opstrukcija riješi kirurški. Sveukupno uzevši najčešći uzrok mehaničkoj opstrukciji su adhezije (priraslice), hernije (kile) i tumori. Drugi uzroci su divertikulitis, strana tijela (uključujući žučne kamence), volvulus (uvrtanje crijeva na vlastitom mezenteriju), invaginacija (uvlačenje jednog segmenta crijeva u drugi poput teleskopa. Pojedini dijelovi crijeva različito su zahvaćeni.
tumor
Zloćudni tumori (najčešće uznapredovali primarni kolorektalni karcinom) najčešći su uzrok opstrukcije debelog crijeva (60 do 70 posto), dok opstrukciju tankog crijeva izazivaju zloćudni tumori koji se šire iz želuca, gušterače. Inkarcerirane kile također su česti uzroci crijevne opstrukcije. Razlog su oko 10 posto svih opstrukcija tankog crijeva među kojima su najčešće crijevne opstrukcije ingvinalne i femoralne hernije a zatim ventralne i pupčane hernije.
Rak debelog crijeva
Rak debelog crijeva (kolorektalni karcinom) predstavlja ozbiljan zdravstveni problem u zapadnim zemljama.Može započeti u njegovom početnom dijelu koji se nastavlja na tanko crijevo (cekum), u glavnom dijelu debelog crijeva (kolon) ili u donjem dijelu debelog crijeva (rektum). Bolest uglavnom započinje postupno i u većini slučajeva klinički se manifestira znakovima poremećaja crijevne funkcije (zatvor, proljev, promjene debljine stolice), nalazom krvi i/ili sluzi u stolici te općom slabošću, gubitkom tjelesne težine i slabokrvnošću (anemijom).
Niz rizičnih čimbenika povezan je s ovom bolešću. Jedan od tih čimbenika su i polipi debelog crijeva (tkivne izrasline koje rastu iz sluznice debelog crijeva prema šupljini crijeva)  čiji se broj povećava sa starenjem svakako povećavaju rizik, ali još nije utvrđeno koliko je korisno odstranjenje polipa za ukupno smanjenje pojave bolesti. Izuzetno važan nasljedni čimbenik je tzv. familijarna (obiteljska)polipoza. Familijarni nepolipozni karcinom debelog crijeva javlja se u 1-5% bolesnika. Konzumacija alkohola svakako povećava rizik, kao i starija dob, smanjen unos folata, prehrana bogata mastima i kolesterolom, a siromašna vlaknima; upalne bolesti crijeva poput Crohnove bolesti te još veća vjerojatnost kod ulceroznog kolitisa. Vjeruje se kako redovna tjelesna aktivnost smanjuje rizik.
crijevo1
Simptomi raka debelog crijeva
U početku bolest nema simptoma. Simptomatski bolesnici većinom opisuju bol u trbuhu, promjenu učestalosti odnosno oblika stolice (proljev/zatvor), te pojavu krvi u stolici. Tako da treba biti vrlo oprezan kada vidite u stolici svježu krv u tragovima (hematokezija) ili pak ukoliko Vam je stolica crna poput katrana (melena). Slabost, anemija, osjećaj nepotpunog pražnjenja crijeva i neobjašnjivi gubitak tjelesne težine rjeđe se javljaju. Trbušna bol nastaje zbog djelomične zapreke prolaza crijevnog sadržaja, širenja tumora u potrbušnicu ili pucanja sluznice crijeva.
Lažni grčevi s nagonom za stolicu (tenezmi) mogu zahvatiti mišiće zdjelice; tumorska masa može prikliještiti ishijadični ili opturatorni živac i uzrokovati neurološke bolne sindrome.U ranim fazama kolorektalnog raka, bolesnici mogu biti bez simptoma ili se mogu žaliti na nejasne bolove u trbuhu i napuhnutost, koji se mogu pripisati žučnom mjehuru ili peptičkom ulkusu. Pojavljuju se i manje promjene u radu crijeva, sa ili bez rektalnog krvarenja, koje se često odbacuje i/ili ih se pripisuje hemoroidima ili drugim benignim poremećajima.
Rak na lijevoj strani kolona uglavnom uzrokuje naizmjenični zatvor i proljev, bolove u trbuhu te simptome opstrukcije, kao što su mučnina i povraćanje. Rak na desnoj strani kolona stvara nejasne bolove u trbuhu, koji se razlikuju od grčevitih bolova uzrokovanih opstruktivnim lezijama na lijevoj strani. Anemija koja nastaje zbog kroničnog gubitka krvi, slabosti, gubitka težine i abdominalne mase također može pratiti karcinom desne strane kolona. Simptomi raka rektuma mogu biti promjene u radu crijeva, osjećaj nepotpunog pražnjenja stolice, krvarenje i grčevi.
Svježa krv na površini stolice (hematokezija)češće nastaje kod rektalnog karcinoma (rectum je završni dio debelog crijeva). Anemija zbog manjka željeza posljedica je gubitka krvi i obično se nalazi u uznapredovanoj bolesti. Promjene crijevnih kretnji češće su kod karcinoma lijeve strane. Ostali mogući simptomi su napuhanost stomaka (abdominalna distenzija), mučnina, povraćanje i umor.
umor
Dijagnoza karcinoma debelog crijeva
Karcinom debelog crijeva može se otkriti na temelju simptoma ili kod osoba bez simptoma tijekom rutinskih pregleda i testova. Test kojim se otkriva krv u stolici (Fecal Occult Blood Test – FBOT) može otkriti male količine krvi koje se ne vide pregledom stolice golim okom. Takav test možete napraviti u Zavodima za javno zdravstvo svojih gradova. Ukoliko se otkriju tragovi krvi potrebna su daljnja testiranja. Kako se ne bi propustila maligna bolest važno je naglasiti da se svako krvarenje iz debelog crijeva smatra karcinomom dok se ne dokaže suprotno.
Digitorektalni pregled – liječnik uvodi kažiprst u otvor debelog crijeva te provjerava prisutnost abnormalnog tkiva, nepravilnosti i prisutnosti krvi u stolici.
Fleksibilna sigmoidoskopija – pretraga koristi savitljivi optički instrument sigmoidoskop debljine prsta. Postavlja se u donji dio debelog crijeva kroz čmar (anus). Liječnik pomiče cijev kontrolnim uređajem i promatra sliku unutrašnjosti crijeva koja se doprema optičkim vlaknima. Zbog nedovoljne dužine instrumenta ovom se pretragom može pregledati svega polovina debelog crijeva. Pretraga je neugodna, ali nije bolna. Prije pretrage je nekoliko dana potrebno provesti poseban režim prehrane i čišćenja crijeva.
Kolonoskopija je dijagnostička metoda koja omogućuje direktan uvid u stanje sluznice, odnosno unutrašnjosti debelog crijeva korištenjem savitljivog instrumenta s optičkim vlaknima. Kolonoskop je duža verzija sigmoidoskopa.
Većina karcinoma debelog crijeva nalazi se u šupljini crijeva pa je kolonoskopija izvrsna pretraga kod simptomatskih osoba jer pruža pregled cijelog debelog crijeva, biopsiju (uzimanje komadića tkiva za analizu) sumnjivih masa i polipa, otkrivanje sinkronih karcinoma i odstranjenje polipa. Kod 5-10% bolesnika kolonoskopijom se ne može otkriti tumor zbog tehničkih razloga (presavijeno crijevo, loša priprema bolesnika) pa se u tom slučaju može napraviti rendgenska pretraga pomoću barijeve kaše. Važno je pregledati cijelo debelo crijevo kako bi se isključila prisutnost sinkronog karcinoma. Ukoliko tumorska masa sprječava pregled cijelog crijeva, kolonoskopija se ponavlja nakon operacije.
Pregled kompjutoriziranom tomografijom (CT) daje detaljan uvid u cijelu trbušnu šupljinu pacijenta pa tako tom pretragom možemo ustanoviti, potvrditi ili negirati rak debelog crijeva, a uz to dobiti i dodatne informacije, kao što su povećanje limfnih čvorova, širenje u okolne i udaljene organe.
kemoterapija02062018
Liječenje
Tri su oblika standardne terapije raka debelog crijeva: kirurški zahvat, kemoterapija i zračenje.
Kirurški zahvat je najčešći oblik liječenja za sve stadije karcinoma. Mogućnosti su slijedeće; Lokalna ekscizija – ako se karcinom otkrije u ranom stadiju liječnik ga može odstraniti bez otvaranje trbušnog zida. Umjesto toga se karcinom može odstraniti kroz unutrašnjost crijeva. Ako se karcinom nađe u polipu, operacija odstranjenja se naziva polipektomija. Resekcija – ukoliko je karcinom veći, liječnik izvodi kolektomiju (odstranjivanje karcinoma i određenog dijela okolnog zdravog tkiva). Liječnik nakon toga može izvesti anastomozu (zašivanje zdravih dijelova debelog crijeva). Kirurg obično odstranjuje limfne čvorove oko debelog crijeva koje patolog kasnije pregleda pod mikroskopom kako bi se provjerilo sadrže li tumorske stanice.
Resekcija i kolostomija – ako liječnik ne može zašiti dva kraja crijeva nakon odstranjenja tumora, napravi se otvor (stoma) na površini tijela za odstranjenje crijevnog sadržaja. Ovaj se postupak naziva kolostomija. Stoma se još naziva anus praeter naturalis (lat. = anus prije prirodnog). Ponekad stoma služi samo dok crijevo ne zaraste. Ukoliko liječnik treba odstraniti cijeli donji dio debelog crijeva kolostomija je često trajna. Čak ako liječnik odstrani cijelu vidljivu tumorsku masu, nakon operacije se ponekad preporučuje kemoterapija kako bi se uništile preostale karcinomske stanice. Liječenje nakon kirurškog zahvata kojem je cilj povećati mogućnost potpunog izlječenja naziva se adjuvantna terapija.
Kemoterapija je uporaba lijekova protiv stanica karcinoma. Kemoterapija se može uzeti preko usta, venskim putem ili injekcijom u mišić. Sva tri oblika predstavljaju sustavnu terapiju jer lijek ulazi u krv i djeluje u cijelom tijelu.
kemo
Radijacijska terapija je uporaba zračenja za ubijanje tumorskih stanica i smanjenje tumorske mase. Razlikuje se vanjsko zračenje (uporaba aparata izvan tijela) i unutrašnje zračenje (postavljanje izvora zračenja, radioizotopa, u tjelesne šupljine putem plastičnih cjevčica). Karcinom debelog crijeva može se liječiti vanjskim zračenjem. Nakon terapije se radi krvni test kojim se mjeri razina karcinoembrijskog antigena (CEA) zajedno s drugim pretragama kako bi se utvrdio eventualni rekurentni karcinom.
Biološka terapija je liječenje kojim se stimulira imunološki sustav u borbi protiv karcinoma. Tjelesni ili laboratorijski proizvodi koriste se za pojačanje, usmjeravanje ili obnavljanje tjelesnih obrambenih mehanizama. Biološka terapija se ponekad naziva modifikator biološkog odgovora (biological response modifier, BRM) ili imunoterapija. Biološku terapiju znanstvenici intenzivno istražuju.(izvor: www.ilco.hr)
Američka udruga za borbu protiv raka preporučuje da asimptomatični pacijenti bez rizičnih faktora obave digitorektalni pregled svake godine nakon 40. godine života, a nakon 50. godine života, test na okultnu krv u stolici svake godine te fleksibilnu sigmoidoskopiju svakih 3-5 godina. (izvor: plivazdravlje.hr) Kolonoskopskim se pregledom u gotovo 95 posto slučajeva otkrivaju čak i male promjene u debelom crijevu.
voce-i-povrce
Zdrava hrana i tjelovježba svakako su prevencija razvoju brojnih bolesti, pa tako i bolesti crijeva. Voće i povrće, riba i vino „pašu“ crijevima. Tako su neke studije pokazale da je riba blagotvorna za probavu, a njena redovita konzumacija smanjuje rizik od pojave raka debelog crijeva, dok su vlakna i određeni antioksidanti, vitamini, minerali iz voća i povrća imaju izuzetno dobar utjecaj na zdravlje crijeva.
Luk, češnjak, poriluk, vlasac i kozjak, sadrži sumporne spojeve koji štite od kancerogenih promjena u debelom crijevu, dojci i plućima. Ono što svakako treba izbjegavati odnosno što manje i što rjeđe konzumirati su: crveno meso i meso pripremljeno na visokim temperaturama ili s grila. Prilikom pripreme mesa na visokim temperaturama dolazi do stvaranja kancerogenih spojeva koji su izuzetno opasni za naša crijeva.

BOJA MENSTRUALNE KRVI OTKRIT ĆE SVE: Evo šta trebate znati i čega se trabate čuvati!


Menstruacija je sastavni i normalni dio života svake žene.
Menstruacija je ciklična obnova sluzokože materice. Menstrualni ciklus odvija se svakog mjeseca u periodu od 6-7 dana. Tokom ovih dana, žena može imati abdominalne grčeve, zajedno sa nekim drugim manjim problemima kao što su uznemirenje u stomaku i glavobolja.
Kada menstrualna krv teče iz tijela brzo, boja menstruacije će biti crvena ili roze. Ponekad, većina žena može primjetiti braon ili crnu krv tokom perioda i tada uglavnom postaju zabrinute. Kako stručnjaci kažu tamna menstrualna krv ukazuje da krv teče iz tijela sporije.
Braon boja: Tamno braon boja označava staru krv. Ova krv je bila je u materici duže vrijeme. Ovaj tip krvi se obično vidi rano ujutru.
Crvena boja: Crvena krv svježa je i odmah izbačena iz tijela. Ova vrsta protoka krvi je veoma lagana i često se pojavljuje poslije napornog dana kada se krv brzo oslobađa iz tijela, bez vremena da potamni.
Srednje crvena boja: Ova boja je zdrava za period mensturacije. Ova boja se obično vidi drugog dana ciklusa.
Crna boja ili boja višnje: Ova boja je alarmantna i ako ste vidjeli ovu boju krvi tokom ciklusa, to ne treba ignorisati. Crna krv odnosi se na pobačaje ili infekcije u materici. Međutim, ukoliko tokom ciklusa, obično četvrtog dana primjetite crne ugruške, ne postoji razlog za brigu, jer je to zgrušana krv.
Narandžasta boja: Ova boja vidi se kada se krv mješa sa tečnostima iz cerviksa. Međutim, svijetlo narandžaste boje takođe ukazuje na moguću infekciju. Dakle, ako ste primetile boju ili bilo koju malo drugačije od crvene u periodu krvi, najbolje je da se obratite doktoru i ne ignorišete.

LICE JOJ JE BILO PREPUNO AKNI I OŽILJAKA: Onda je počela mazati OVU SMJESU i dermatolozi su ostali bez teksta!



    Nema šta niste probali kako bi vaša koža bila čista bez mrlja i akni. Ništa ne djeluje brzo kao prirodna maska.
Ova maska se može koristiti za akne,ožiljke, mrlje, diskoloracije a veoma jednostavno se priprema. Glavni sastojak ove maske je med koji će poboljšati izgled vaše kože. Pored toga, poboljšat će opće zdravlje.
med3
akne
Sastojci:
– 1 kašikica prirodnog meda
– 1 kašika mljevenog muškatnog oraščića
– 1 kašikica soka od limuna
– 1 kašika cimeta
dermatolozi-maska2-620x348
Priprema maske:
Pomiješajte sve navedene sastojke u posudu dok ne dobijete gustu smjesu ali dodajte više meda (d preporučenog) ako je vaša koža osjetljiva. Nakon njenog nanošenja, ostavite da djeluje na licu nekih 10 minuta. onda isperite sa toplom vodom. Završite sa visokokvalitetnom hidratantnom kremom.
akne5
Masku trebate stalno primjenjivati ​​samo na ugrožena mjesta. Nikako ne stavljajte na cijelo lice. Kroz par dana vidjet ćete da se znatno smanjilo a kroz par sedmica nestat će u potpunosti.
akne

Ona je pobijedila karcinom na maternici, sada upozorava ostale: ovo je bio jedini simptom!


24-godišnja djevojka koja je pobijedila rak grlića maternice je svoju priču odlučila da podijeli kao upozorenje.
Naime, ona je na ginekološki pregled svom doktoru prijavila da ima krvarenje između ciklusa kao i nakon odnosa. Međutim ginekolog joj je rekao kako to nije ništa strašno, te da se vrati kada bude imala 25 godina.
Ipak, njezina krvarenja su otišla tako daleko da je postala anemična, nakon čega su proveli detaljne pretrage i ustanovili da ima rak.
Iako je slutila nešto loše ni u najgorim noćnim morama nije mislila da je zaista to.
Na sreću ona je preživjela, a svoju priču je podijelila kako bi ohrabrila sve žene da idu na pregled i da slušaju svoje tijelo.
izvor: novi.ba

DEVOJKA JE NAMAZALA SIRĆE PO BUTINAMA I OTIŠLA DA SPAVA: Ujutro kada se pogledala u ogledalo ZAPLAKALA JE OD SREĆE!


Jabukovo sirće ima mnoge upotrebe
Iako u prodavnicama možete naći razne proizvode za negovanje kože, ipak je najbolje okrenuti se ka prirodnim rešenjima.
Jabukovo sirće ima mnoge upotrebe, a sem u salatama, može se koristiti čak i za skidanje celulita! Način pripreme ove smese za skidanje celulita pročitajte u nastavku.
Pomešajte jabukovo sirće sa uljem vitamina E i to u razmeri 3:1. Tu smesu umasirajte u kožu dva puta dnevno, a obavezno predveče jer tokom noći dok spavate koža luči određene lipide koji doprinose da najbolje upije ovu smesu. To će vam pomoći da se rešite celulita!
(Espreso.rs/Novi.ba)

ZBOG OVOGA SE LJUDI ZARAZE GLJIVIČNIM INFEKCIJA! EVO I NA KOJI NAČIN DA IH SPRIJEČITE!


Ne postoji čovjek koji nije imao problema sa gljivičnim infekcija, a evo zbog čega se gotovo svi susretnu sa tim problemom:
– Ljudi koji se puno znoje su jako izloženi gljivičnim infekcijama
– Odrasli ili djeca koja imaju nekontrolisano mokrenje
– Osobe koje rade zajedno sa ljudima koji su inficirani, kao što su studenti, doktori, medicinske sestre ..
– Osobe sa slabim imunitetom
– Osobe koje već dugo vremena koriste antibiotike
Kako bi izbjegli gljivične infekcije, pridržavajte se sljedećeg:
– Nosite pamučni veš
– Stopala uvijek dobro obrisati posle pranja
– Ne koristiti tuđe peškire
– Koža uvijek treba da bude čista i suha
– Brišite se ispod grudi
Izvor: mojrecept.info

GRČE LI VAM SE MIŠIĆI U LISTOVIMA I BUTINAMA: Zaustavite grčenje na ovaj potpuno PRIRODAN NAČIN



    Grčevi u mišićima dolaze naglo te predstavljaju stezanje mišića poslije buđenja ili nakon što zaspimo. Također, grčeve može uzrokavati bilo koja fizička aktivnost.
c
Evo neke od metoda koje će vam pomoći da zaustavite grčenje mišića:
c2
(Wikipedia)
– Stavljanje zagrijanog jastučića na mišić
– Pijte puno tekućine
– Stavljanje leda na mišić
c3
(Wikipedia)
Ako imate grč možete pokušati sljedeće:
c4
– Istezanje mišića
– Šetnja ili treskanje nogom
c5
(Wikipedia)
Ako smatrate da grčeve u mišićima uzrokuje upotreba lijekova, konzultirajte se s doktorom, kako bi vam promjenio terapiju!

ZAŠTO VAM JE STOMAK STALNO NADUT: Evo koji je uzrok i kako riješiti problem


Manifestuje se kao neprijatan osjećaj pritiska u trbuhu, nakon unijete hrane, dolazi do nadutosti, trbuh bude tvrd i može doći do pojave bolova.
Takodje, nadutost ne mora biti povezana samo sa unošenjem odredjene hrane, već i sa funkcionalnošću odredjenih gastrointestinalnih organa ( problemi sa debelim crijevom, gušteračom, žučnom kesom, poremećen pH vrednost u želudcu ), stres kao i intolerancija na odredjene namirnice ( gluten, mliječni proizvodi ).
mlijeko
Prvi korak je isključenje određenih namirnica i način na koji se oni spremaju ( prženje u dubokoj masnoći, lisnato testo, gazirani sokovi, grickalice, slatkiše ).
sokovi-i-zvakace-gume-ce-izazivati-ucestalije-ispustanje-gasova-8
Ako ovo ne riješi vaš problem, drugi korak je intolerancija na hranu i napraviti plan ishrane na osnovu dobijenih rezultata. Veliki pomoćnici u borbi protiv nadutosti su biljni čajevi i hidrolati. Čajevi koji se koriste protiv nadimanja su nana, kamilica, maslačak, kukuruzna svila, a od hidrolata mirodjija i kopriva.

Moja svekrva ima 4 sina, 3 snaje, a meni se jedinoj nakačila.



Sve
što ja uradim je loše i jetrve mi se stalno podsmevaju. Jednom prilikom meni pukne film i krenem se svađati sa dotičnom,

  i moj muž kao da smiri situaciju, kao razumeću ga ja stane na njenu stranu krene da prebacuje na mene svu krivicu, a ja nisam ništa uradila.I tako ja sva u šoku, gledam i ne verujem kako se oni svađaju sa mnom onako sa suzama u očima, slomljena priđe meni moj dever i zagrli me oko ramena i krene da me brani. Bukvalno je rekao sve što mi je bilo na srcu i duši…Ne znam kako da mu se odužim,

  jer da ga nije bilo mislim da bih se rasplakala i onda bi ispalo da pravim scenu i da glumim, ovako sam bila ponosna što nisam bila sama. A za muža ne znam, duboko je pao u 
mojim očima.

Miomi i ciste nestaju prirodnim putem, ovaj lijek preporučuju RUSKI DOKTORI



Latinski naziv čuvarkuće znači "uvijek živa", a ova biljka je definitivno zaslužuje svoje ime jer nudi brojne ljekovite nutrijente, posebno kada je riječ o lječenju ciste i mioma.
Čudotvoran lijek od samo dva sastojka, je izuzetno djelotvoran u borbi s mnogo različitih zdravstvenih problema, posebno za ciste i miome.
Prvi sastojak ovog lijeka je čuvarkuća, naširoko korisna biljka koju su u početku uzgajali Rimljani i Grci.
Latinski naziv čuvarkuće znači "uvijek živa", a ova biljka je definitivno zaslužuje svoje ime jer nudi brojne ljekovite nutrijente, posebno kada je riječ o lječenju ciste i mioma.
Sastojci:
- 300 g lišća čuvarkuće
- 500 g meda
Tri puta sedmično popijte ovo uz doručak: Nećete imati pojma šta su to bolovi u kostima!
Priprema: Prvo, nasjeckajte lišće čuvarkuće i dodajte med poslije. Neka tako odstoji 2-3 dana, sve dok se sastojci potpuno ne natope.
Kako koristiti: Konzumirajte lijek ujutro, na prazan želudac, prije nego što jedete ili pijete bilo šta drugo. Nemojte konzumirati ništa narednih 2 sata.
Ovaj lijek ima sposobnost da stimuliše metabolizam i očistiti tijelo od toksina. Čak i ruski doktori preporučuju ovaj lijek, s obzirom na činjenicu da je izuzetno koristan u slučajevima kardiovaskularnih bolesti. Na kraju, kao što je spomenuto na samom početku, ova nevjerovatna kombinacija je izuzetno djelotvorna pri liječenju cista jajnika i mioma maternice

Ajmo vozači, da vas vidimo: Pitanje na kojem padaju i najbolji! (FOTO)



iki broj iskusnih vozača koji svakodnevno koriste auto kao prevozno sredstvo, ubijeđeni su da su Flojd glavom i bradom, te da svaki problem u saobraćaju rješavaju kao od šale. Baš zbog njih, potrudili smo se da nađemo najteže pitanje, na koje odgovor daju u sekundi, a ne primjete jednu začkoljicu i – ne daju tačan odgovor.

Baš zbog njih, potrudili smo se da nađemo najteže pitanje, na koje odgovor daju u sekundi, a ne primjete jednu začkoljicu i – ne daju tačan odgovor. Odavno je poznato da su na testovima najteža pitanja ona sa “raskrsnicama“, tj slike gde prateći pravila i saobraćajne znakove, budući vozač treba da procijeni koje vozilo ima prednost, i upiše kojim redoslijedom vozila prolaze raskrsnicu.

Ova fotka vam djeluje jednostavno? Hajde, riješite je i dobro zapamtite kojim redoslijedom automobili prolaze. Napominjemo da ovog konkretnog pitanja nema na testu za polaganje, jer, prema mišljenju instruktora vožnje nijedno pitanje nije nerješivo, i budući vozači često test riješe perfektno, ali u auto školi “Zeleno svetlo” baš ovo pitanje navode kao idealan primjer za nepromišljene greške čak i iskusnih vozača.
Ponuđeni odgovori:
Nemam pojma,
preteško je!
Niko nema prednost
Crveni, žuti, plavi
Plavi, žuti, crveni
Crveni, plavi, žuti
Plavi, crveni, žuti
Žuti, crveni, plavi
Žuti, plavi, crveni
Ne vozim, pa ne poznajem pravila prednosti
U komentaru nam obavezno upišite vaše mišljenje!

IZVOR: kafica.net

Znaci koji otkrivaju da je telu potrebno više kalcijuma, a na koje ne obraćate pažnj



ima veliki značaj za kosti i celokupno zdravlje, a kada se u telu javi nedostatak, ono daje signale koje većina ignoriše.
Telu je potreban kalcijum za stabilizovanje krvnog pritiska, regulisanje hormona, za nervne signale, za kosti i za održavanje celokupnog zdravlja.
Pa, kada ga nemate u dovoljnoj količini, telo počinje da šalje signale, ali budući da su to uobičajene pojave koje se mogu javiti i kao rezultat drugih problema, većina ih ignoriše.
Sledeći simptomi ukazuju na nedostatak kalcijuma, pa ukoliko primetite neki od njih, potrudite se da nešto promenite.

Suva koža

znaci-koji-otkrivaju-da-je-telu-potrebno-vise-kalcijuma-a-na-koje-ne-obracate-paznju-2.jpg

Zamor i nedostatak energije

znaci-koji-otkrivaju-da-je-telu-potrebno-vise-kalcijuma-a-na-koje-ne-obracate-paznju-3.jpg

Depresivna osećanja

znaci-koji-otkrivaju-da-je-telu-potrebno-vise-kalcijuma-a-na-koje-ne-obracate-paznju-4.jpg

Nesanica

znaci-koji-otkrivaju-da-je-telu-potrebno-vise-kalcijuma-a-na-koje-ne-obracate-paznju-5.jpg

Parestezija (utrnulost u rukama), drhtavica ruku, problem sa čulom dodira

znaci-koji-otkrivaju-da-je-telu-potrebno-vise-kalcijuma-a-na-koje-ne-obracate-paznju-6.jpg

U kom horoskopskom znaku su rođeni ljudi koji vam kradu energiju?


tvrde da za svaki horoskopski znak postoji odgovarajući „energetski vampir“ , odnosno drugi horoskopski znak za koji je dokazano da im crpi energiju i čini da se ne osećaju dobro u njihovoj blizini.

u-kom-horoskopskom-znaku-su-rodeni-ljudi-koji-vam-kradu-energiju-01.jpg
Jednostavno, postoji jedan horoskopski znak koji se ne trpi sa vašim, pa ne treba da forsirate druženje sa ljudima rođenim u tom znaku.

U kojem horoskopskom znaku su rođeni ljudi koji crpe energiju vašem znaku?

Ovan

Ribe veoma lako manipulišu vama i koriste svaku priliku da to rade, pa je bolje da odete što dalje od njih.
u-kom-horoskopskom-znaku-su-rodeni-ljudi-koji-vam-kradu-energiju-02.jpg

Bik

Vaša povezanost sa Ovnom može lako biti uništena zbog konstantnog rivalstva, pa nema potrebe da forsirate dobre odnose.
u-kom-horoskopskom-znaku-su-rodeni-ljudi-koji-vam-kradu-energiju-03.jpg

Blizanci

Bikovi se uvek trude da vam nametnu svoja pravila. I baš se zbog toga ne osećate prijatno u blizini ovih upornih i napornih ljudi.
u-kom-horoskopskom-znaku-su-rodeni-ljudi-koji-vam-kradu-energiju-04.jpg

Rak

Blizanci vas mogu napuniti kompleksima i naterati vas da izgubite samopouzdanje, jer su puni ironičnih komentara i šala.
u-kom-horoskopskom-znaku-su-rodeni-ljudi-koji-vam-kradu-energiju-05.jpg

Lav

Rakovi su često ljubomorni na vaše uspehe i vašu sreću, tako da ne treba da tolerišete njihove priče o sažaljenju.
u-kom-horoskopskom-znaku-su-rodeni-ljudi-koji-vam-kradu-energiju-06.jpg

Devica

Lavovi se veoma lako pretvaraju u paničnu, neurotičnu i nervoznu osobu. Ne trudite se da to tolerišete.
u-kom-horoskopskom-znaku-su-rodeni-ljudi-koji-vam-kradu-energiju-07.jpg
Омогућава Blogger.

Popularni postovi

Истакнути пост

UDVARAO MI SE JEDAN NAIZGLED FIN MOMAK. BIO JE UPORAN DA…

Udvarao mi se jedan naizgled fin momak. Bio je uporan da popijemo kafu, rekoh ajde. Da bih nakon par minuta dobila poruku Jel imaš pa...

Претражи овај блог